DTR CO TO JEST?
Tak jak człowiek ma swoje dokumenty, tak każda maszyna musi mieć swój „Paszport”. DTR czyli Dokumentacja Techniczno Ruchowa, zwana również paszportem maszyny, to zatem wymagane dokumenty charakteryzujące urządzenie i opisujące jego działanie.
CO POWINNA ZAWIERAĆ DTR?
Zgodnie z Dyrektywą Maszynową (załącznik I) dokumentacja DTR (Instrukcja Obsługi) powinna zawierać przynajmniej następujące informacje:
- firmę i pełny adres producenta i jego upoważnionego przedstawiciela;
- określenie maszyny, które zostało umieszczone na samej maszynie, z wyjątkiem numeru seryjnego;
- deklarację zgodności WE lub dokument przedstawiający treść deklaracji zgodności WE;
- ogólny opis maszyny;
- rysunki techniczne, schematy, opisy i objaśnienia niezbędne do użytkowania, konserwacji i naprawy maszyny oraz sprawdzenia prawidłowości jej działania;
- opis stanowiska lub stanowisk pracy, które mogą zajmować operatorzy;
- opis zamierzonego zastosowania maszyny;
- ostrzeżenia dotyczące niedozwolonych sposobów użytkowania maszyn, które mogą mieć miejsce;
- instrukcje montażu;
- instrukcje mające na celu zmniejszenie hałasu lub drgań;
- instrukcje dotyczące oddania do użytku i eksploatacji maszyny oraz, jeżeli jest to niezbędne, instrukcje dotyczące szkolenia operatorów;
- informacje dotyczące ryzyka resztkowego istniejącego mimo zastosowania konstrukcji bezpiecznej z samego założenia, środków zabezpieczających i dodatkowych środków ochronnych;
- instrukcje w sprawie środków ochronnych;
- zasadnicze własności narzędzi, które można stosować w maszynie;
- warunki, w jakich maszyna spełnia wymagania stateczności podczas użytkowania, transportu, montażu, demontażu, postoju, badań czy możliwych do przewidzenia awarii;
- instrukcje mające na celu zapewnienie, że transport, przenoszenie i przechowywanie mogą być przeprowadzane bezpiecznie;
- metodę działania stosowaną w razie wypadku lub awarii;
- opis czynności regulacyjnych i konserwacyjnych;
- instrukcje umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie regulacji i konserwacji;
- specyfikacje części zamiennych jakie mają zostać użyte, jeżeli mają one wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo operatorów;
- informacje na temat emisji hałasu;
- informacje dotyczące promieniowania emitowanego na operatora i osoby narażone, gdy maszyna może emitować promieniowanie niejonizujące;
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?
Wykonujemy pełną Dokumentację DTR tzn. Instrukcję Obsługi – DTR dla Istniejących Maszyn funkcjonujących na zakładzie jaki i Nowych Maszyn sprowadzonych z poza UE, nie posiadających aktualnej prawnie obowiązującej Dokumentacji DTR. Opracowujemy również Instrukcje DTR dla Nowych Maszyn produkowanych w UE. Jeśli masz więcej pytań, zapraszamy do KONTAKTU, z pewnością znajdziemy wspólnie najlepsze rozwiązanie.
DOKUMENTACJA TECHNICZNO RUCHOWA, A PRZEPISY I NORMY
Dokumentacja DTR powinna być zgodna z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. Zgodność z dyrektywą maszynową oraz z normami zharmonizowanymi, do których odniesienia zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, zostaje potwierdzona oznakowaniem CE maszyny, oraz deklaracją zgodności WE. Oznacza to, że maszyna została zaprojektowana i wyprodukowana zgodnie z zasadniczymi wymaganiami UE w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.
Pełną treść dyrektywy w języku polskim można sprawdzić TU.
BEZPIECZEŃSTWO MASZYN, A DOKUMENTACJA DTR
Polska należąc do Państw Członkowskich UE, jest odpowiedzialna za zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w związku z ryzykiem wynikającym z użytkowania maszyn. Jednolite dyrektywy i zasadnicze wymagania odnoszą się zarówno do projektowania jak i wykonania maszyny.
Dlatego też, działając zgodnie ze sztuką inżynierską, w oparciu o normy i europejskie wymagania, staramy się, by zarówno bezpieczeństwo jak i zastosowane standardy był na najwyższym poziomie. Gwarantujemy, że stan wiedzy technicznej, wymagania techniczne i ekonomiczne uwzględnione na początku realizacji, pozwalają uzyskać świetne efekty końcowe.
Przed wprowadzeniem maszyny do obrotu zapewniamy przeprowadzenie wnikliwej oceny ryzyka. Określamy wymagania zasadnicze w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa jak i środki niezbędne jakie należy zastosować. Analiza ryzyka sporządzona na etapie projektowym pozwala zaplanować przyszłe działania. Niewątpliwie minimalizuje koszty związane z niespodziewanymi wdrożeniami. W rezultacie czego pozwala uniknąć modernizacji i montażu nieprzewidzianych wcześniej środków bezpieczeństwa. Szczególnie tych zauważonych po zakończonej inwestycji i związanych z nimi poprawek w Dokumentacji DTR.
Dobrą praktyką stosowaną w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa jest stosowanie systemu LOCKOUT TAGOUT (LOTO). Ten godny uwagi system, ma na celu ochronę pracowników i obsługi serwisowej przed błędami ludzkimi i uniemożliwia przypadkowe uruchomienie urządzenia. Więcej o systemie LOTO można sprawdzić TU.
DOSTOSOWANIE MASZYN I DOKUMENTACJI TECHNICZNO RUCHOWEJ DO WYMAGAŃ ZASADNICZYCH
Dostosowanie maszyn używanych do wymagań zasadniczych dyrektywy maszynowej, z pewnością wiąże się z oceną i analizą ryzyka. Dlatego też, uwzględnienie osłon ochronnych, konstrukcji zgodnej z zasadami bezpieczeństwa, kurtyny bezpieczeństwa itp. oraz aktualizacja dokumentacji techniczno- ruchowej, to w rezultacie kompleksowe podejście i fachowe doradztwo.
Reasumując:
Maszyny przez nas projektowane posiadają znak CE.
Są zgodne z aktualnymi obowiązującymi normami i dyrektywami UE
Ponadto tworzymy dokumentacje techniczne i rozruchowe, Instrukcje Obsługi, Oceny Ryzyka. Wdrażamy także systemy LOTO.