Projektowanie Maszyn

DEKLARACJA ZGODNOŚCI

DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE

Deklaracja zgodności WE jest często błędnie nazywana jako Deklaracja CE. Jest ona niczym inny jak świadectwem maszyny, upoważniającym do nadania znaku CE, a jednocześnie dopuszczeniem urządzenia do obrotu i użytkowania na terenie Unii Europejskiej.

Każda maszyna powinna posiadać certyfikat potwierdzający jej zgodność z wymaganiami
zasadniczymi.

CO TO JEST DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE?

Jest dokumentem wystawianym przez producenta albo jego upoważnionego przedstawiciela. Stanowi prawnie wiążące potwierdzenie zgodności maszyny/urządzenia z wymaganiami zasadniczymi obowiązującej Dyrektywy 2006/42/WE z 17 maja 2006r. w sprawie maszyn oraz norm zharmonizowanych adekwatnych do konkretnej maszyny. Takie świadectwo zgodności WE jest potwierdzeniem, że maszyna spełnia ustanowione zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w odniesieniu do projektowania i produkcji. Ponadto Deklaracja WE powinna mieć wzorcowy układ określony w załączniku III decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wspólnych ram dla wprowadzania produktów na rynek. Podsumowując: taka deklaracja identyfikuje produkt, który opisuje.

DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE – NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA

Opracowanie deklaracji zgodności i nadanie maszynie znaku CE to obowiązek producenta, poprzedzony:
• przeprowadzeniem procedury zgodności Przeprowadzenie kontroli zgodności przebiega w oparciu o dobór aktów prawnych (dyrektywy, normy zharmonizowane, rozporządzenia). Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich norm, mających zastosowanie do danej maszyny (wykaz norm PKN).
stworzeniem dokumentacji technicznej
Stworzenie odpowiedniej dokumentacji wymaganej przez dyrektywy to opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej, instrukcji obsługi, przeprowadzenie oceny ryzyka, wystawienie deklaracji zgodności WE (dokumentacja techniczna).
• podpisaniem deklaracji zgodności WE
Dopiero podpisanie deklaracji zgodności CE upoważnia do oznakowania maszyny tabliczką znamionową ze znakiem CE. Podpisanie deklaracji zgodności przez producenta jest jednoznaczne z wzięciem na siebie odpowiedzialności za maszynę.

DLACZEGO KAŻDA MASZYNA MUSI MIEĆ ŚWIADECTWO ZGODNOŚCI WE?

Posiadanie znaku CE jest ustawowym wymogiem wprowadzenia na rynek i użytkowania maszyn. Deklaracja zgodności WE jest z kolei podstawą do nadania takiego znaku. Do zalet nadania znaku CE z pewnością należy pewność, że urządzenie jest „bezpieczne”. Zaprojektowane i wykonane bezsprzecznie i zgodnie z obowiązującymi dyrektywami oraz normami zharmonizowanymi. Z drugiej strony znak CE daje też możliwość sprzedaży maszyn na terenie UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy). Bez znaku CE nie można wprowadzić maszyny obrotu, ani użytkować.

DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE, A NIE DEKLARACJA CE

Nazwa Deklaracja zgodności WE jest często błędnie nazywana jako Deklaracja Zgodności CE. Wynika ona z dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, gdzie jest jednoznacznie określona jako „Deklaracja Zgodności WE Dla Maszyny”. Reasumując: maszynę, która spełnia jasno określone w dyrektywie wymagania i przejdzie procedurę zgodności, można w rezultacie oznakować znakiem CE producenta.

DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE DLA NOWYCH MASZYN

Podsumowując: nowe maszyny i urządzenia powinny być bezpieczne z samego założenia (Projektowanie maszyn i urządzeń). Projektując maszynę należy przede wszystkim od początku uwzględniać obowiązujące normy i zasady bezpieczeństwa. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony i dobór komponentów wpływa bowiem na pozytywne przeprowadzenie procedury zgodności.

DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE DLA ISTNIEJĄCYCH JUŻ MASZYN

Natomiast przy modernizacji czy tworzeniu dokumentacji do maszyn już istniejących, może okazać się, że nie spełniają one zasadniczych wymagań dla maszyn. Na podstawie analizy ryzyka, widać słabe punkty urządzenia, wykluczające nadanie jej znaku CE. W takiej sytuacji po pierwsze należy zaktualizować posiadaną dokumentację techniczną. Po drugie liczyć się z koniecznością dostosowania maszyny do aktualnych wytycznych, płynących z dyrektyw, norm i rozporządzeń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top